გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის თემა
|
გულის აგებულება და მუშაობა
სისხლის მიმოქცევის დიდი
და მცირე წრე
სისხლძარღვების აგებულება
|
საგანი/
ინტეგრირებული საგნები
მასწავლებლის/მასწავლებლების
სახელი, გვარი
|
ბიოლოგია
თეა
ნონიკაშვილი
|
სწავლების საფეხური/კლასი
|
საბაზო
VIII კლასი
|
მოსწავლეთა
საერთო რაოდენობა
|
16
|
მათ შორის სსსმ მოსწავლე
|
0
|
სასწავლო მიზნები
|
გულის ანატომიური აგებულების და სისხლის მიმოქცევის სისტემის შესწავლა
|
ესგ-ს მიხედვით გაკვეთილის ბოლოს
მისაღწევი შედეგები
|
ბიოლ.VIII.5.მოსწავლეს
შეუძლია დაახასიათოს ადამიანის ორგანიზმის
ანატომიური და ფიზიოლოგიური თავისებურებები.
ბიოლ.VIII.5.3 აკავშირებს ცალკეულ ორგანოს შესაბამის ორგანოთა სისტემასთან
და ასახელებს მის ძირითად ფუნქციებს;
ბიოლ.VIII.5.4 იყენებს
ან ქმნის ორგანოთა სისტემების მოდელს/სქემას
მათი მოქმედების (მაგ., გული _ ტუმბო,)
პრინციპის სადემონსტრაციოდ და აკავშირებს ფიზიკურ მოვლენებთან;
ბიოლ.VIII.5.6 მსჯელობს
საჭმლის მომნელებელი, სუნთქვის და სისხლის მიმოქცევის სისტემების ფუნქციების ურთიერთკავშირის
შესახებ, ადგენს სქემებს;
კვლ.VIII.2. მოსწავლეს შეუძლია კვლევითი პროცედურის განხორციელება/ მონაცემების
აღრიცხვა.
კვლ.
VIII.3. მოსწავლეს
შეუძლია მონაცემთა
წარმოდგენა სხვადასხვა საკომუნიკაციო საშუალების გამოყენებით.
კვლ.VIII.4.მოსწავლეს
შეუძლია მონაცემთა ანალიზი და შეფასება.
|
მოსწავლეთა წინარე ცოდნა
|
მოსწავლემ იცის სისხლის შემადგენლობა, სისხლის უჯრედების-ერითროციტების,
ლეიკოციტებისა და თრომბოციტების აგებულება და ფუნქციები, სისხლის ჯგუფები და მისი
გადახსმის მექანიზმი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა/ საკლასო
მენეჯმენტი
|
I ფაზა - 10 წთ
აქტივობა 1
- გონებრივი იერიში: ვიდეოფილმის ჩვენება
- სისხლი (2 წთ)
წინარე ცოდნის გასააქტიურებლად დასმული კითხვები: ( 3 წთ)
· რა ფუნქცია აკისრია ორგანიზმში
სისხლს?
· სისხლის
რომელ უჯრედთან არის დაკავშირებული დამცველობითი ფუნქცია?
· რომელ
უჯრედთან არის დაკავშირებული სისხლის შედედება?
· რომელ
უჯრედთან არის დაკავშირებული ჟანგბადის გადატანა?
· სად
წარმოიქმნებიან ერითროციტები და როგორი აგებულება აქვთ მათ?
· რა
განსხვავებაა ადამიანისა და ბაყაყის ერითროციტს შორის?
აქტივობა 2.-
მზა მიკროპრეპარატის (ადამიანის და ბაყაყის ერითროციტის ) (3 წთ) აგებულების განხილვა მიკროსკოპში, მათი შედარება (აგებულების, ფორმისა და ზომის მიხედვით)
კითხვა: რომლის სისხლი გადაიტანს დროის ერთეულში მეტ ჟანგბადს.(2წთ)
II - ფაზა (20 წთ)
აქტივობა 3.
3D ფორმატში
გულის ანატომიური აგებულების ჩვენება.(2
წთ)
ვიდეოფილმი
როგორ მუშაობს გული (1წთ)
აქტივობა 4 პრეზენტაცია-გული
და სისხლძარღვები (7 წთ)
პრეზენტაციის დროს დასმული კითხვები:
· რა კომპონენტებისაგან შედგება
სისხლის მიმოქცევის სისტემა?
· რომელი
ტიპის კუნთითაა აგებული გული?
· რომელი
პარკუჭის კედელია განსაკუთრებით სქელი და რატომ?
· დროის
მეტი მონაკვეთი გულის რომელი ნაწილი შეასრულებს სამუშაოს?
· რა
განსხვავებაა არტერიასა და ვენას შორის?
· შეადარე
ხერხემლიანების სისხლის მიმოქცევის სისტემა, რა განსხვავებას ხედავთ?
აქტივობა 5
- ჯგუფური მუშაობა - (3 წთ)
ჯგუფებს ურიგდებათ წინასწარ გამზადებული ბარათები, სამი ერთნაირი სქემა,
სადაც გამოსახულია გულის აგებულება (წინაგულები, პარკუჭები და სარქველები)
პირველმა ჯგუფმა
უნდა გამოსახოს სისხლის გადაადგილება წინაგულებიდან პარკუჭებისკენ ისრების საშუალებით
მეორე ჯგუფმა
- როგორ მიედინება სისხლი პარკუჭებიდან არტერიებში
მესამე ჯგუფმა
როგორ შეიცვლება სისხლის დინების მიმართულება, როდესაც სამკარიანი და ორკარიანი სარქველი
არ იკეტება მჭიდროდ.
აქტივობა 6.- სქემის
თვალსაჩინო წარმოდგენა - სისხლის მიმოქცევის დიდი და მცირე წრე -( 5 წთ)
III - ფაზა ( 12 წთ)
აქტივობა 7. (2წთ)
სისხლის მიმოქცევის სისტემის შემადგენელი ნაწილების
ამოცნობა-მოდელის შევსება.
სქემატურად გამოსახული სისხლის მიმოქცევის მოდელი თვალსაჩინო ადგილზე
იქნება წარმოდგენილი, ჯგუფებს ურიგდებათ სტიკერები, სადაც დაწერილია ამოსაცნობი ობიექტები,
კერძოდ;
I-ჯგუფი-
ამოიცნობს სისხლის მიმოქცევის დიდი წრეს,
II-ჯგუფი-
ამოიცნობს სისხლის მიმოქცევის მცირე წრეს
III-ჯგუფი-გულის
შემადგენელ ნაწილებს
დასკვნა:
კითხვა : რამდენად
უნიკალურია გულის მუშაობა სხვა კუნთების მუშაობასთან შედარებით. (5წთ)
ერთ-ერთ მოხალისე მოსწავლეს ვაძლევთ რეზინის ბურთს და ვთხოვთ რიტმულად
შეკუმშოს. ვთხოვთ დაინიშნოს დრო, რამდენ ხანს შეძლებს ვარჯიშს.
დავალების შესრულების ბოლოს ვეკითხებით: რამდენ ხანს შეძლო რეზინის ბურთის
შეკუმშვა? რატომ შეწყვტა ვარჯიში?
კლასი ადარებს ხელის კუნთის შრომისუნარიანობას გულისას და გამოაქვს დასკვნა.
შეფასება (3წთ)
საშინაო დავალება:
(2წთ)
შემქნან მოდელი გული-ტუმბო
გამოიკვლიონ გულის შეკუმშვათა სიხშირის დამოკიდებულება მწეველ და არამწეველ
ადამიანებში. სთხოვე მათ 20-ჯერ ჩაიბუქნონ და გაუზომე პულსი ჩაბუქნამდე და ჩაბუქნის
შემდეგ. კვლევა ჩაატარეერთი ასაკის მამაკაცებზე, კვლევის მონაცემები შეიტანე ცხრილში,
ააგე დიაგრამა და უასუხე კითხვებს:
· როგორია
გულისცემის სიხშირე დატვირტვამდე და დატვირთვის შემდეგ
· არის თუ არა ამ მხრივ განსხვავება
მწეველებსა და არამწეველებს შორის
· შეგიძლია მიღებული მონაცემების
მიხედვით იმსჯელო მოწევის მავლებლობაზე გულის მუშაობისთვის
|
შეფასება
|
განმსაზღვრელი. შეფასების რუბრიკა (დანართი 1)
|
სასწავლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო, დაფა, ცარცი, პროექტორი, კომპიუტერი, თაბახის ფურცლები,
მოდელი, ტაბულა.მიკროსკოპი, მზა პრეპარატები
|
0 comments:
Post a Comment